ABC giełdy


Pragnąłbyś dowiedzieć się czegoś o giełdzie papierów wartościowych? Rozmyślasz nad rozpoczęciem kariery giełdowego inwestora? Przeczytaj poniższy tekst oraz dowiedz się więcej.


W ekonomii mamy do czynienia między innymi z towarowymi giełdami.


koparka
Source: www.flickr.com


Ogród pełen cienia
Author: Jean-Sebastien Roy
Source: Ogród pełen cienia


W większości wypadków handluje się tam towarami rolno-spożywczymi i podstawowymi surowcami, jak ropa bądź miedź. Jednakże zazwyczaj pod tym pojęciem rozumie się giełdy papierów wartościowych. Dziś giełdy papierów wartościowych są ekstra-nowoczesnymi targowymi placami, na jakich spotykają się kupujący i sprzedający te papiery, przede wszystkim akcje przedsiębiorstw notowanych na konkretnej giełdzie (ale obraca się też obligacjami, certyfikatami inwestycyjnymi. Na giełdzie w Nowym Jorku rejestrowanych jest mniej więcej 3 tysiące pionierskich firm świata i USA, w Warszawie zaś mniej więcej 350 firm, w tym już parędziesiąt cudzoziemskich.
Jak działa giełda? Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, handel na giełdach odbywa się już jedynie wirtualnie.

Czy ta notka wywołała u Ciebie ciekawość? Jeżeli tak, to przeczytaj ten bardzo wyczerpujący artykuł. On zapewne także okaże się wart zgłębienia.

Zlecenia kupna/sprzedaży przesyłane są oraz kojarzone elektronicznie prawie „od ręki” w czasie sesji giełdowej. Specjalny system kojarzenia aktualnych ofert zakupu jak też sprzedaży pozwala błyskawicznie określić optymalną cenę transakcji, a więc kurs konkretnych akcji w danej chwili. Giełda jest zarazem punktem spotkania firm wymagających nowego kapitału z inwestorami posiadającymi ów kapitał oraz poszukującymi najlepszych okazji do jego zainwestowania.


Przedsiębiorstwa decydują się wejść na giełdę właśnie w poszukiwaniu niedrogiego kapitału, natomiast dysponujący tym kapitałem inwestorzy szacują ryzyko powiązane z zakupem konkretnych akcji.