Czy warto inwestować w szafę do zabudowy? Jakie są jej plusy i minusy, co powinniśmy wiedzieć?


Szafa jest jednym z najbardziej istotnych mebli w twoim domu. To tam przechowujesz wszystkie swoje ubrania, które tak starannie dobierasz. Szafa to też inne pomieszczenia, zwłaszcza kuchnia, gdzie jest nieodzowna. Powinniśmy więc dobrze zastanowić się nad wyborem owego mebla.
Tradycyjne szafy wolnostojące sprzedaje się zazwyczaj w komplecie z regałami i komodami, tworząc jednolite zestawy do zabudowy wnętrz.

moja wymarzona kuchnia
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
Wiadomym jest, jak jest potrzeba kupienia samej szafy, nie będziemy posiadali z tym większego problemu. Producenci gwarantują wiele modeli, które nie wchodzą w skład kompletu. Jednakże czy szafa wolnostojąca jest bardziej odpowiednim rozwiązaniem od tej do zabudowy? Jakimi walorami różnią się zwykłe szafy drabiny do domu tych do zabudowy? Takie szafy do zabudowy, czyli po prostu wnękowe, to najzwyczajniej szafy robione na wymiar i na stałe, na przykład szafka na wymiar do kuchni - więcej tutaj. Takiego mebla nie przesuniesz, bo jego cała konstrukcja jest oparta na ścianach oraz suficie, a co za tym idzie jest do nich umocowana. Szafy wolnostojące, jak sama nazwa wskazuje, stoją samodzielnie i są mobilne, więc zawsze jesteśmy w stanie je przesunąć.

Szafy wnękowe dostosowane są do potrzeb zamawiającego. Tworzone są na wymiar, czyli idealnie dopasują się do miejsca, w jakim chcesz je umiejscowić. Nie będziesz mieć problemu z brakującymi lub wystającymi elementami. Materiały, z jakich są zrobione, także leżą w gestii zamawiającego. Możesz wybrać rodzaj i kolor drewna lub metalu. Decydujesz, które drzwi będą dla ciebie bardziej wygodne: przesuwane czy otwierane w normalny sposób.


Pojemność takiej szafy, co oznacza wszystkie półki, przegródki czy wieszaki ustala klient. Dostosuj ich ilość oraz wielkość do swoich potrzeb. Każda półka może posiadać odmienną wielkość, a wieszaki mogą być ulokowane na różnych wysokościach. To bardzo komfortowe z powodu różnorodności wymagań każdego z nas.

Z pewnością jednym z najbardziej znacznych minusów szafy wnękowej pozostaje jej cena. Za szafę do zabudowy musimy zapłacić dużo więcej niż za wolnostojącą. Ponadto, nie da się jej już przesunąć, co wpływa na to, iż trzeba być w stu procentach pewnym takiego rozwiązania. Jeżeli często zmieniasz wystrój pokoju lub kuchni, to będzie ona na pewno złym rozwiązaniem. Szafy wnękowe są masywniejsze i mogą wyglądać nieco topornie, a to z powodu przestrzeni jaką zajmują.