Czy zdajesz sobie sprawę, iż światło ma wpływ na nasze samopoczucie, na codzienne funkcjonowanie? Poznaj te zależności


Tak normalnie w sumie nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż światło oraz jego kolor może zachęcać nas do pracy, pomagać się zrelaksować czy powodować inne stany. Aby pojąć, czym jest to działanie światła, jak wpływa na nasz stan warto objaśnić definicję temperatury barwowej. To po prostu wyznacznik, dzięki któremu możemy zdefiniować barwę światła podawaną w kelwinach.
żarówka ledowa
Author: theilr
Source: http://www.flickr.com
Światło zimne może osiągnąć temperaturę barwową, jaka może wynieść powyżej 4600 K, natomiast światło cieple mniej niż 3300 K. Skoro mówimy o LED to w dzisiejszych czasach można wyróżnić określone wartości: 2000 - 2600 K – światło (zobacz kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) białe i bardzo ciepłe, 2700 – 3200 K białe ciepłe, 3300 – 4500 K neutralne białe i 4600 -6500 K białe chłodne i zimne. Kiedy stosujemy żarówki Led o ciepłym świetle można mieć pewność, że odczujemy komfortowy nastrój relaksu i komfortu, czyli przebywanie w miejscu, w którym rządzi światło ciepłe to pewność, że w takim miejscu możemy odpocząć - zobacz stronę. Istnieją ciekawe teorie, iż światło białe ciepłe tak nam się kojarzy, bo jako gatunek ludzki przyzwyczailiśmy się do światła emitowanego przez ogień (2000 – 2400 K).

To takie miłe światło zapewniało przytulność i bezpieczeństwo, miało to miejsce przez tysiąclecia. Ciekawy jest jednak fakt, że temperatura barwowa światła dziennego przy niezachmurzonym niebie oscyluje wokół 6500 K, co znaczy w koniunkturze branży oświetleniowej – oświetlenie białe zimne. Co to właściwie znaczy? Jeśli zastosujemy w pomieszczeniu żarówki Led o bardziej chłodnych barwach będziemy pobudzeni do działania, będziemy w większym stopniu zmobilizowani i skoncentrowani. To dlatego w dużej ilości firm występuje takie istotnie oświetlenie. Nieodzownym aspektem w doborze barwy oświetlenia jest przede wszystkim charakter i funkcja pomieszczenia. Tam, gdzie odpoczywamy powinniśmy stosować żarówki Led o barwie białej ciepłej (2700 -3200 K).

żarówki LED
Author: US CPSC
Source: http://www.flickr.com
W innych miejscach, jak na zewnątrz budynku, aby oświetlić elewację, w pomieszczeniach technicznych, w różnego rodzaju halach, salach najkorzystniejsza będzie barwa neutralna (3200 – 4500 K). Niemniej, odpowiednia również będzie chłodna i zimna czyli o wartości 4500 – 6500 K. W pomieszczeniach sanitarnych, czyli kuchnie, łazienki stosować można światło ciepłe, chłodne lub zimne, w takich miejscach nie jest to za bardzo kluczowe. Oczywiście jest zależne od naszych upodobań, preferencji, jakie mają związek z kolorystyką pomieszczeń i innymi tym podobnymi cechami. Naprawdę warto zdecydować się na oświetlenie LED, a tym bardziej warto także polecić interesujące dodatki, jak oprawy downlight led.