Czym trudni się audytor? Jakie są kompetencje, a jakie obowiązki?


Audytor wewnętrzny to bardzo ważne stanowisko w dziale audytu wewnętrznego. Jego obowiązki odnoszą się do uczestnictwa w projektach audytorskich i robieniu prac, które są założone w planie audytu. Pracowanie w audycie wymaga zrozumienia najbardziej istotnych celów organizacji, sfery ryzyka biznesowego, finansowego i operacyjnego, w jakim obraca się dana firma.

To także konieczność zrozumienia różnego rodzaju zewnętrznych regulacji, jak również różnych potrzeb reprezentowanych przez akcjonariuszy, spółkę jak i osoby zatrudnione w firmie.Karierę w audycie, na przykład jako audytor iso można zrealizować, jeżeli zaczniemy ją w jednym z tych miejsc. Może to być firma zajmująca się tylko audytem, sektor audytu wewnętrznego albo inny dział w przedsiębiorstwie. Audytor wewnętrzny to ceniony samodzielny pracownik na rynku pracy. Dobrze jest zaś,
kontrola jakości
Author: Farther Along
Source: http://www.flickr.com
jak posiada przynajmniej 2-3 lata doświadczenia, poznał i rozumie procesy kierujące biznesem, zna metodologię przeprowadzania audytu, a także ma kwalifikacje zawodowe albo właśnie je uzyskuje. Od audytora wewnętrznego oczekuje się dokładności, terminowości, a czasem i przygotowania do częstych podróży służbowych, także zagranicznych.

Co ciekawe, zależnie od biznesu każdy audytor (przeczytaj więcej tutaj) ma dodatkowe kompetencje, przykładowo wspomniany wcześniej audytor do spraw iso powinien zwraca uwagę na ghp, czyli dobre praktyki higieniczne. Jeżeli audytor (sprawdź te propozycje) wewnętrzny ma różne ciekawe umiejętności, przykładowo umiejętność zarządzania ludźmi oraz wiedzę merytoryczna, to jest szansa, że szybko awansuje, przykładowo na stanowisko managera do spraw audytu wewnętrznego. Kolejne możliwości pokierowania ścieżką kariery to specjalista lub kierownik w dziale operacyjnym.

Audytor wewnętrzny może znaleźć zatrudnienie jako kontroler finansowy w mniejszej firmie, albo jako specjalista do kwestii kontrolingu w większej firmie. Z pewnością realizację ścieżki kariery umożliwia zrobienie któregoś ze znanych certyfikatów, na przykład ACCA czy CIMA. To na pewno może ułatwić wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery. To gwarantuje zadowolenie oraz również o wiele wyższe zarobki. Może warto w związku z tym zainteresować się takim przyszłościowym zawodem.