Dobór właściwego typu zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji jak i małych firm.


Wybór dobrego typu zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych firm o ugruntowanej pozycji ale także firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W kontekście startupów droga do uzyskania dofinansowania jest jeszcze trudniejsza, chociażby ze względu na słabą zdolność kredytową lub brak historii kredytowej.

akt - firma
Author: Emiliano García-Page Sánchez
Source: http://www.flickr.com
firma - image
Author: Gobierno de Castilla-La Mancha
Source: http://www.flickr.com
firma - fotografia
Author: Agencia de Noticias ANDES
Source: http://www.flickr.com
Chcąc otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca musi rozważyć różnorakie dostępne opcje. Najpopularniejszym rodzajem dofinansowania są dotacje z Unii Europejskiej (finansowanie inwestycji z Prometeia Ventures), ostatnio zmienia się jednakowoż polityka unijna, zgodnie z którą dotacje zostaną pomału zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć przedsiębiorstwa planujące projekty o wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone we współpracy z naukowcami. Kolejnym rodzajem finansowania firmy są klasyczne pożyczki oraz leasingi. Są one dużo łatwiejsze do uzyskania niż dotacje unijne, jednak ich niewątpliwym minusem jest konieczność zwrócenia otrzymanych środków. Interesującą alternatywą może okazać się crowdfunding. Jest to swego rodzaju zbiórka pieniędzy na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą wesprzeć przedstawione tam projekty.

Wejdź na ten odsyłacz i przeczytaj więcej wskazówek tutaj tyczących się rozpatrywanej w tym artykule kwestii. Te porady bez wątpienia także na długi czas zostaną w Twojej pamięci.

Ostatnim typem finansowania dla osób chcących założyć własną firmę jest startup venture capital - W takiej sytuacji inwestorzy indywidualni i doświadczone fundusze przekazują pieniądze bezpośrednio firmom prywatnym. Celem jest tutaj długofalowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Niestety dla osób zainteresowanych tym rodzajem finansowania, w związku z dosyć wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, fundusze VC są dosyć wybredni i przyznają środki tylko niewielkiemu odsetkowi pojawiających się startupów Pozostałe odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż częstokroć am to związek z reprezentowaniem mało przyszłościowych gałęzi handlu. Co więcej fundusze VC poza oczywistymi zaletami, mają także swoje wady.

Niezwykle nam miło, że poświęciłeś swój czas, żeby przeglądnąć ten tekst. Jeśli masz ochotę na inne, to kliknij link i przenieś się do następnej witryny.

Głowna jest taka, że w zamian za otrzymane środki, twórca startupu oddaje swoje udziały, często tracąc przy tym wyłączną kontrolę nad losami swojej firmy i musza dzielić się przychodami. Zdarza się także, że przychody na mniejsza skalę, z pominięciem inwestycji VC, mogą być dla samych przedsiębiorców większe.

Podsumowując, obecnie istnieje dużo form dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć własną firmę. Oczywiście nie każda osoba może skorzystania ze wszystkich dostępnych form, jednak wystarczy odrobina zachodu i każdy powinien znajdzie coś odpowiedniego.