Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing - co należy wiedzieć o tej metodzie


Leasing to popularna forma finansowania działalności przedsiębiorstwa. Uwzględniając coroczną dynamikę, okazuje się, że leasing jest tym obszarem inwestycyjnym, który rozwija się najintensywniej.


Precyzyjnie sprawę ujmując, leasing to rodzaj umowy pomiędzy stroną finansującą towar (inaczej leasingodawca) i stroną która otrzymuje świadczenie (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.


długopis promocyjny
Author: Joe Haupt
Source: http://www.flickr.com


Z leasingu korzystamy na podstawie Kodeksu Cywilnego. Popularność leasingu wynika z faktu, że stanowi dobrą alternatywę dla kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań tych metod dofinansowania firmy.


kredyt
Author: John Menard
Source: http://www.flickr.com


Nie da się jednolicie określić sytuacji, w których to kredyt wydaje się być bardziej korzystnym rozwiązaniem niż leasing i vice versa. Bardziej specjalistyczne analizy są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu uzyskania interesujących nas wskaźników w wynikach finansowych. Leasing preferowany jest zwłaszcza małym i dopiero wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom. Raczkujący inwestorzy mogą liczyć na sporą przychylność leasingodawców aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców. Przedmiotami umów leasingowych bywają najczęściej środki trwałe: maszyny fabryczne, auta, sprzęt biurowy, naczepy.




Istnieje kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (także finansowy) oraz operacyjny. Pierwszy można zawrzeć na okres nieograniczony, faktycznie najczęściej wybieranym okresem jest pół roku do 60 mesięcy. Finansowy leasing wybierzemy dla tych przedmiotów, które zwolnione są z podatku VAT.


Leasing operacyjny przyciąga potencjalnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat do spłacenia bezpośrednio do wpisania w rubrykę kosztów uzyskania przychodu.poznaj więcej szczegółów (https://eccoholiday.com/region/egipt/hurghada/)Tenże warunek sprawia, że inwestorzy chętnie wybierają wersję operacyjną. Z kolei felerem tej formy ratalnej dzierżawy jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako części aktywów instytucji.


Powód jest prawny i jasny - tenże przedmiot ma przecież właściciela i jest nim leasingodawca.


Do mocnych argumentów za leasingiem należą też mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura akceptacji, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłat na inne firmy.