Idealne lampy do domu i mieszkania? Między luksusem, a prostotą


Rozważając konkretnie interesujące nas oświetlenie zwykle rozważamy wybór pomiędzy lampami wiszącymi i żyrandolami. Oba rodzaje oświetleń mają po parę gatunków, które różnią się od siebie specyfikacją, designem, materiałem wykonania i rzecz jasna ceną.
lampa kryształowa
Author: Catie Rhodes
Source: http://www.flickr.com
Do oświetlenia głównego zazwyczaj dochodzą także dodatkowe strumienie światła, w postaci lamp kinkietowych, nocnych lampek, czy stojących na półtora metra lampa podłogowych. Nie dobieramy wszystkich naraz ze względu na koszty - jeśli wybieramy uzupełnienie dla światła z góry, to powinien być to jeden, kolejny strumień światła.kryształowy żyrandol
Author: N@ncy N@nce
Source: http://www.flickr.com
Oświetleniem kojarzonym przez wszystkich w większości bogatych domostw i salach wizytowych, praktycznie kluczowym elementem są żyrandole. Nieodłącznie przeznaczane są do salonów, pomieszczeń rozrywki, kultury - słowem, do wyższych sfer. Ich zwis jest dłuższy niż lamp wiszących, a kompozycja świateł ma w nich co najmniej kilka „odnóg”. Ekskluzywne egzemplarze posiadają klasyczne abażury, czy też unikatowe żarówki komponujące się w styl pomieszczenia. Koszty, jak to w dysproporcjach powszechności i luksusu bywa, są bardzo wielkie, w prostych projektach nie przekraczają dwustu złotych, zaś żyrandole (polecamy lampki nocne nowoczesne do sypialni) z kryształami z prawdziwego zdarzenia na salony kosztują kilka, nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kreacyjność oświetleń z półki ekskluzywnej spotykamy przeróżne: dworkowe, antyczne, czy szczególnie kojarzone i spotykane odmiany z kryształkami. Do wyposażenia hotelu lub luksusowego pokoju sprawdzi się też lampa kryształowa (warto przeczytać). Choć nie daje takiego efektu jak zwisające, rumieniące się w kryształkach oświetlenie z żyrandoli, przez swój wygląd również oznacza synonim wyższej klasy. Za niewielką lampkę z abażurem koralikowym ze szklanych kryształków zapłacimy w sklepie budowlanym tylko dwieście złotych. Kryształy autentyczne, na większe lampy to już zdecydowanie wydatek znacznie bardziej obciążający nasz budżet.

Ciemne pomieszczenia, w stylu sypialń, posiadają wyjątkowy klimat właśnie dzięki niewielkim wiązkom światła, pochodzące z lampek nocnych. Lampki stojące w rogach stolików czy szafek tworzą idealne warunki do lektury przed spaniem i wyciszania się. Współtworzą klimat, jeśli same są urozmaicone pomysłem designera, poprzez kreatywny abażur.