Jak najlepiej zaprojektować oświetlenie w swoim mieszkaniu, żeby dobrze mogło spełniać swoją rolę


Oświetlenie w naszym domach spełnia różne zadania, dlatego też bardzo ważne jest jego odpowiednie rozplanowanie. Podstawową funkcją, jaką spełniają lampy, jest zapewnienie światła w taki sposób, żeby dało się w normalny sposób funkcjonować.
Lampy
Author: Bill Wilson
Source: http://www.flickr.com
Kolejną funkcją, dla większości nie mniej ważną, jest funkcja dekoracyjna. I można tu powiedzieć zarówno o świetle, które dyskretnie może podkreślić niektóre elementy wyposażenia albo zapewnić odpowiedni nastrój, ale także o lampach, które odpowiednio wybrane będą stanowić jeden z ważniejszych elementów wyposażenia pomieszczeń. Tu ważne jest dopasowanie lampy do charakteru i stylu pomieszczeń, z tego też powodu lampy powinno się kupować dopiero po ustaleniu, jaki styl dane pomieszczenie będzie posiadać. Jeżeli ktoś będzie miał w pokoju stare, stylowe meble, to na pewno pasowały tam nie będą nowoczesne lampy z kryształami, z kolei do stali i szkła nadawać się nie będą drewniane, z dużą ilością zdobień lampy salonowe . Szczęśliwie wybór oświetlenia w sklepach jest tak duży, że każdy bez problemów coś ciekawego dla siebie znajdzie.

Oświetlenie
Author: Bill Wilson
Source: http://www.flickr.com
Zabierając się za projektowanie (zobacz projektowanie wnętrz kraków) oświetlenia pamiętać należy o paru ważnych rzeczach. Tak naprawdę każde z pomieszczeń pełni inną rolę i będzie także potrzebować innych lamp. W większych salonach bardzo dobrze będą się sprawdzać duże lampy, centralnie powieszone. Powinny one zapewnić odpowiednią ilość światła aby oświetlić całe pomieszczenie, z tego też powodu często mogą one mieć kilka żarówek i system kontroli ich włączania. Niektórzy właściciele mieszkań łączą rolę oświetlenia z zagwarantowaniem dobrego przepływu powietrza, i decydują się zakupić żyrandole z wentylatorem .Dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza nie tylko będą stanowić element dekoracji, ale również zapewnią właściwy obieg powietrza. W łazienkach przydają się dwa źródła światła, jedno na górze oświetlające całe pomieszczenie, a drugie przy lustrze. Tak samo może być w kuchni, gdzie dodatkowa lampka bardzo przydaje się nad blatem roboczym, precyzyjnie oświetlając miejsce przyrządzania posiłków.