Jak prawidłowo dopasować oświetlenie podczas projektowania salonu w swoim domu


Jednym z najważniejszych miejsc w domu, w jakim przesiaduje się mnóstwo czasu, jest salon. Z takich też powodów powinien być urządzony w funkcjonalny i wygodny sposób, a jednym z najważniejszych elementów tego powinno być odpowiednio dobrane oświetlenie.


Pełni ono różnorakie funkcje, w zależności od tego, co akurat się w nim robi. Podstawowym źródłem światła, jakie powinno się znajdować w każdym salonie, jest górna lampa. Montuje się ją u sufitu, i powinna dobrze oświetlać całe pomieszczenie. Jeżeli salon jest duży, to często zamiast
Dom
Author: Emily May
Source: http://www.flickr.com
jednej montuje się kilka lamp, odpowiednio rozmieszczonych na suficie. Świetnie spisują się w takim charakterze różne rodzaje żyrandoli, posiadają one niekiedy nawet parę żarówek, które da się załączać poszczególnymi sekcjami, sterując jednocześnie natężeniem światła. W małych salonach znacznie korzystniej będą się sprawdzać nowoczesne plafony do salonu (sprawdź), które mimo że mają mniejsze rozmiary również zapewnią odpowiednią ilość oświetlenia.

Równie ważne zadanie będzie w salonach pełnić boczne oświetlenie. Stosowane jest ono wówczas, kiedy górne światło będzie za jaskrawe lub nie ma potrzeby jego zapalania. W większości domów można zobaczyć tradycyjne kinkiety (polecamy nowoczesne plafony do salonu) w salonie (wejdź), które wbrew temu, co wielu osobom może się wydawać, doskonale sprawdzają się w tej roli. Nowoczesne kinkiety (polecamy oświetlenie do domu) do salonu (zerknij) rozpraszają oświetlenie w każdym kierunki i nie powinny bardzo razić.

Odpowiednio wybrane będą stanowić również ciekawy element dekoracyjny, podkreślający i eksponujący charakter wnętrza. Wielu ludzi w miejsce kinkietów wybierze lampy w wersji stojącej, ich bardzo dużym plusem jest fakt, że bardzo łatwo da je przenieść w inne miejsce, zmieniając dzięki temu rozkład światła w salonie. Na zakończenie można pomyśleć jeszcze o niewielkiej lampce obok telewizora, jaki w salonie najczęściej także będzie się znajdował, dzięki takiej lampce nie będzie się zbyt męczyć wzroku podczas nocnego seansu. Powinna ona dać delikatne, rozproszone światło, w wielu przypadkach bardzo dobrze w takiej roli sprawdzi się nieduży kinkiet z regulowanymi żarówkami.