Jak sprawić ażeby urząd administracji publicznej prawidłowo działał


Nierzadko narzekamy na funkcjonowanie urzędów a także urzędników. Naszym sądem funkcjonują zbyt wolno lub nieprofesjonalnie. Wszystkie te odczucia zazwyczaj są subiektywne. Ustalając coś w powiecie lub w gminie często już na początku jesteśmy zdenerwowani, stąd łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne emocje. Niekiedy po prostu odczuwamy obawę w obliczu władzy - zwłaszcza łatwo o podobne uczucia w przypadku osób starszych, nierzadko zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu

administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Wszelkie te uczucia oraz wiele innych mogą wykrzywić nasz obraz faktyczności. Pierwszy z brzegu przykład; załatwiając w gminie zaświadczenie o wpisie do rejestru uprawnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w ogonku ze starszymi paniami które to z jednej strony były zestresowane tym iż muszą uzyskać jakiś papier, zaś z drugiej strony były nieco zagubione. Oceniały one pracę pań urzędniczek jako złą, pomimo że nie było rzeczowego powodu do podobnych ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję.

Uważasz, że wymienione informacje są absorbujące? Doskonale, więc na pewno szczegóły tu (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikacja-kot%C5%82%C3%B3w-i-zbiornik%C3%B3w-ci%C5%9Bnieniowych-%28asme%29-spawalnictwa-%28aws%29-i-przemys%C5%82u-nafotwego-%28api%29.html) opublikowane również Cię zainteresują.

Kwadrans wyczekiwania w kolejce nie jest przyczyną do lamentów. Na czym zatem powinna polegać dobra ocena funkcjonowania administracji publicznej? Na pewno musi być bezstronna i pozbawiona emocji. Dobrze więc aby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem iż nie można być arbitrem we własnej sprawie. Jednostka taka do przeprowadzenia oceny powinna znaleźć odpowiednie instrumenty. Jednym z głównych może być tzw. audyt, czyli procedura polegająca na zadaniu zredagowanych przedtem standardowych pytań tyczących się badanej sfery albo też ogólnych. Pytania winny posiadać postać anonimowej ankiety a poddani jej pracownicy muszą być pewni że nie spotkają ich bolesne skutki za udzielenie prawdziwych, ale negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w doskonaleniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj Obecnie dąży się też do wprowadzenia w Polskich urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Metoda ta została opracowana w oparciu o dyrektywy Unii Europejskiej i jest elementem zarządzania jakością w administracji publicznej.