Jak tłumaczy się niektóre tradycje bożonarodzeniowe? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?


Świąteczne tradycje są tak zakorzenione w naszej kulturze, iż nad niektórymi rzeczami w ogóle się nie zastanawiamy, więc jakby kultywujemy je jakby bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, kiedy to ilość różnych ozdób jak i zwyczajów świątecznych jest naprawdę spora.


Warto jest wiedzieć, jakie jest znaczenie przynajmniej części z nich,
ozdoba choinkowa
Author: makelessnoise
Source: http://www.flickr.com
by nie zostać zaskoczony choćby przez nasze pociechy będące ciekawe, jakie historie wiążą się z choinką albo z rozkładaniem sianka pod obrusem.
Ubieranie choinki to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji Bożego Narodzenia. Swego rodzaju symbol świąt.

Czyżbyś nie mógł się oderwać od tego artykułu? To dla nas niebywale dobra wiadomość - więc kontynuuj przeglądanie (http://www.grandpol.de/index.php/produkty/fenster-und-tueren-pvc) na nowej stronie.

Jak następnym razem będziemy ubierać takie drzewko i rozwieszać bombki choinkowe zielone, np. , warto wiedzieć skąd wzięła się choinka. Tradycja ta jest przedchrześcijańska i wiąże się z ludowym kultem drzewa wiecznie zielonego, jakie ma symbolizować życie jak i odradzanie się. Interesujące jest to, że choinki najpierw były popularne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycję tą przeniesiono do Polski w czasie zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej przyozdabiano choinkę ciastkami, jabłkami, orzechami jak również papierowymi ozdobami.
Jeśli chodzi o sianko pod obrusem tu historia jest także interesująca, gdyż na początku siano słano na cały stół, na który kładło się potem obrus. W niektórych częściach Polski siano rozkładano nawet na całą podłogę. Symbolizuje ono ubóstwo, w którym narodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasami ubiera się dzieci do jasełek również wart jest omówienia, zobacz przykład: . Skrzydła aniołów nie są do latania, to bardziej symbol wznoszenia się do Boga. Same anioły symbolizują czystość, niewinność czy nieśmiertelność.


Znana tradycja zostawiania jednego nakrycia przy kolacji wolnego
dekoracje w domu
Author: Jarosław Pocztarski
Source: http://www.flickr.com
za dawnych czasów symbolizowało miejsce dla nieżyjącego członka rodziny, jakiego przy stole brak. Dziś jest to miejsce dla nieoczekiwanego gościa, który może przyjść do nas bez zapowiedzi, a jakiego powinniśmy przyjąć. Pasterka natomiast odbywająca się o dwunastej w nocy jest symbolem przybycia do Betlejem pasterzy i oddania przez nich hołdu nowo narodzonemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na jaką wszyscy czekają aby usiąść do kolacji jest symbolem gwiazdy Betlejemskiej, jaka pojawiła się na niebie w momencie narodzin Jezusa. Zgodnie z przekazem Biblii właśnie tą gwiazdę ujrzeli Trzej Królowie, jacy śpieszyli do miejsca przyjścia na świat małego Mesjasza.