Jak w praktyce wygląda nauka na kierunku prawa w różnych miastach?


Maturzyści w bieżącym roku, którzy są zainteresowani studiami prawniczymi mają do wyboru aż 16 różnorodnych wydziałów prawa na uniwersytetach państwowych. Ich oferta nauczania z roku na rok okazuje się być coraz bardziej bogata.




zysk
Author: Richard Leeming
Source: http://www.flickr.com


Pierwszy rok posiada charakter przygotowawczy. Dominują w takiej sytuacji przedmioty związane z historią, czyli prawo rzymskie, historia kraju, historia prawa oraz metodologiczne: procedury oraz pojęcia prawne, logika. Podczas następnych lat słuchacze szkół wyższych poznają poszczególne działy wiążące się z wiedzą prawniczą. Na kolejnym roku są to prawo zezwolenie na pobyt stały karne, prawo cywilne, historia doktryn prawnych oraz prawo administracyjne. Na trzecim roku są natomiast tego typu tematy jak postępowanie cywilne, administracyjne czy prawo administracyjne gospodarcze. Do najważniejszych przedmiotów na czwartym roku studiów prawniczych należą prawo handlowe, prawo pracy, prawo finansowe. W granicach konwersatoriów studenci podejmują się interpretowania prawa, rozważając wtedy faktyczne przypadki, czyli casusy. Na trzecim roku studiów słuchacze szkół wyższych zaliczają proseminaria, które mają dać im fundament do ostatecznego doboru kierunku.


Proces kształcenia na wydziale prawa dokonuje się w dwóch różnorodnych trybach. Z jednej strony słuchacze są zobowiązani do zaliczenia zbioru przedmiotów obligatoryjnych, zaś z drugiej mają prawo wyboru przedmiotów fakultatywnych zgodnych z własnymi potrzebami wyznaczonymi przez charakter swojej pracy magisterskiej. Wszystkich słuchaczy obowiązuje również lektorat dwóch obcych języków. Na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, wszystkie decyzje odnoszące się do rekrutacji należą bezpośrednio do władz szkół wyższych. To od postanowienia ich senatorów jest zależne to, jakiego rodzaju okażą się dokładnie reguły rekrutacji kandydatów.




Dlatego też w zależności od danego wydziału prawa na danej uczelni zaliczający studenci będą musieli się pochwalić w Warszawie wiedzą z WOS, we Wrocławiu z geografii, a z kolei w Szczecinie będą musieli pochwalić się informacjami z historii sztuki oraz matematyki.