Jakie powinny być toalety publiczne? Jakiego rodzaju powinny być w nich wykorzystane materiały, a jakie wyposażenie?


Każdy z nas czasami musi skorzystać z toalety publicznej, niestety dość często jest to zdarzenie dość przykre. Toalety są brzydkie, śmierdzące, nieprzystosowane dla niepełnopsrawnych lub matek, brak w nich najistotniejszych elementów, na przykład przewijaki dziecięce. Na szczęście to już się zmienia, lecz pytania zostają tego samego rodzaju. Czyli co musi się znaleźć w toalecie ogólnodostępnej, jakie rozwiązania są w stanie zapewniać najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo?


toaleta
Author: Brian Kelley
Source: http://www.flickr.com
Przy tworzeniu ogólnodostępnej toalety powinno się pamiętać o wielu kwestiach, takich jak wspomniane przewijaki dziecięce, jak przedstawione tutaj. Ludzie niestety często nie szanują takich miejsc, dlatego materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych powinny być dosyć trwałe i odporne na rożne przejawy wandalizmu. Na rynku możemy zakupić wiele materiałów, spośród nich korzystnie wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia poszczególnych miejsc. W ogólnodostępnej toalecie powinniśmy dbać o bezpieczeństwo użytkowników, więc trzeba zmniejszyć do minimum ryzyko upadku.

Skorzystajmy więc z antypoślizgowych płytek ceramicznych podłogowych. Dobre są też gres czy kamień naturalny. Miejmy na uwadze, żeby wybrany materiał wytrzymał natężenie ruchu, musi być również bezproblemowy w utrzymaniu czystości. Na ścianę pasuje wiele materiałów, jak kamień (kruszywo wapienne) naturalny, gres czy stal nierdzewna. Z pewnością należy zrezygnować z farby. Miejmy na uwadze jednakże, że w toaletach jest wilgotno, tak więc trzeba unikać materiałów podatnych na korozję, lub takich, co dość szybko przyjmują wilgoć. Najlepiej jak ściany są czymś wyłożone, ażeby różne zachlapania nie dostawały w głąb, ale mogły bez problemu spływać.


A co z sufitem? Najkorzystniej dać tam płyty z wełny mineralnej lub panele z listwy aluminiowej. Jeżeli powyżej zlokalizowane są rurociągi, to jednakże bardziej odpowiednim pomysłem będzie podwieszany sufit, jaki zapewni łatwy dostęp w razie jakiejś awarii. Być może taki dostęp nie będzie potrzebny, wtedy lepsze będą płyty z krzemianu wapnia, jakie prościej odnowić. Nie zapominajmy o wyposażeniu dodatkowym, jak kosze na śmieci. Muszą znajdować się w sąsiedztwie umywalek oraz w kabinach. Niezbędne są również odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące. Do kobiecych toalet korzystnie dodać kosze sanitarne i torebki higieniczne. Nie zapominajmy o stanowisku do przewijania niemowląt. To ułatwienie sprawia, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców.