Jakiego rodzaju formularze, zaświadczenia i deklaracje trzeba będzie wypełniać w czasie prowadzenia działalności.


Prowadząc własną firmę należy się liczyć z tym, że co pewien okres czasu niezbędne będą do wystawienia różnego rodzaju zaświadczenia i formularze. Zależnie od rozmiaru firmy i charakteru działalności może ich być różna ilość, lecz i tak się od nich nie ucieknie. Część z nich będzie się wiązać z księgowością, inne zaś będą dotyczyć tematów kadrowych i płacowych.

dokumenty
Author: Sean MacEntee
Source: http://www.flickr.com
Na przykład jednym z najczęściej używanych formularzy, jakie trzeba składać do urzędu skarbowego, jest rozliczenie podatku vat - sp. z o.o.. Akurat w tym przypadku jest oficjalny wzór formularza, jaki trzeba użyć, jest on udostępniony przez ministerstwo finansów i dostępny dla każdego przedsiębiorcy. Na tym formularzu wykazuje się vat z faktur sprzedażowych zmniejszony o kwotę wynikającą z zakupów, rzecz jasna wykazaną kwotę należy wpłacić w odpowiednim terminie do urzędu. Podczas codziennych obowiązków będzie się również korzystać z wielu innych druków podatkowych, duża ich część z nich, analogicznie jak VAT, ma dokładnie ustalony wzór i firmy, które je mają składać nie będą tutaj mieć żadnej dowolności - sp. z o.o..firma
Author: Gobierno Aguascalientes
Source: http://www.flickr.com
Nieco odmiennie będzie w przypadku spraw kadrowo-płacowych, których w każdej większej firmie również będzie dużo. Tu przeważnie pracownicy (zobacz również monitoring w firmie) proszą o różne dokumenty, z których chyba najczęściej wystawiane jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Zaświadczenia tego typu są powszechnie wykorzystywane przy składaniu kredytów, a tych przecież naprawdę dużo się udziela. W przypadku tego zaświadczenia jest już dużo większa swoboda, ponieważ nie istnieje jeden odgórnie narzucony wzór. Niektóre z banków często wymagają, aby było to wypełnione na ich formularzach, lecz nie powinno być problemem, jeżeli będzie to jakaś ogólna postać, pod warunkiem oczywiście, że zawierać będzie wszystkie wymagane elementy - . Czasami w firmie okazać się może, że będzie trzeba kogoś wyrzucić, i w takiej sytuacji niezbędne będzie formalne załatwienie wszystkiego. Bardzo pomocny może być w takim przypadku wzór wypowiedzenia o pracę, wystarczy go uzupełnić o określone dane i przekazać zainteresowanej osobie.