Od sztucznego światła uzależnione jest nasze samopoczucie, chęć do pracy, tężyzna fizyczna, a nawet stan portfela. Z tej przyczyny dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio dopasować żaróweczki, halogeny oraz ledowe diody. Droga wiodąca do właściwego oświetlenia domu rozpoczyna się już w sklepie. Większa część z nas, kupując żarówki, nie zwraca uwagi na ich barwową temperaturę i współczynnik oddawania barw. A to jedne z najistotniejszych parametrów, które przesądzają o tym, jak czujemy się w konkretnym oświetleniu.
Author: Faruk Ateş
Source: http://www.flickr.com
Temperaturę barwową wybiera się pod kątem przeznaczenia pomieszczeń. Tam gdzie pracujemy, najlepiej sprawdza się światło białe lub chłodno białe, jakie służy koncentracji. Do alkowy bądź pokoju dziennego korzystniej będzie wybrać oświetlenie o ciepłej barwie, ponieważ oddziałuje relaksująco. Jeszcze do niedawna oświetlenie ciepłe dawała jedynie zwykła żarówka, przeto niechętnie montowaliśmy w domach diody świecące barwą zimną. Na szczęście najnowocześniejsze źródła oświetlenia mają już większą skalę temperatury barw. W jaki sposób upewnić się, jakie światło wysyła dioda? Wystarczy pamiętać, że barwę ciepłą zapewniają żarówki poniżej 3300 K, światło obojętne – do 5300 K, z kolei zimne – powyżej 5300 K. Następnym czynnikiem, jaki warto uwzględnić kupując lampy Markslojd (czytaj więcej), będzie wskaźnik oddawania kolorów (Ra). To zdolność wytwarzanego oświetlenia do dokładnego odtworzenia kolorów oświetlanych rzeczy. Im większa wartość Ra (maksymalna 100), tym barwy są lepiej oddawane. W domowych warunkach wystarczy, gdy Ra to mniej więcej 80. Wraz z wycofaniem klasycznych żarówek popularność zdobywa oświetlenie LED.
Pragniesz poznać poza tym inne podobne materiały, jednak nie masz pewności, gdzie je znaleźć? Bez nerwów - przeczytaj więcej w tej ofercie (
http://lederzentrum.pl/tapicerka-skorzana/).
Rozwiązanie to pojawiło się zaledwie parę lat temu, jego plusem jest klasa energetyczna. Diody zużywają aż o 80 % mniej energii od żarówek, rzadziej musimy je zastępować, bowiem mogą pracować nawet paręnaście lat! Niestety, musimy za nie dużo uiścić. Nie wszędzie wykorzystanie żarówek energooszczędnych sprawdza się. Nie wskazane jest ich używać w pomieszczeniach, w których nieczęsto przebywamy.
Source: pixabay.com
W przeciwieństwie do klasycznych żarówek częste wyłączanie oraz włączanie skraca ich żywotność. Nie starczą odpowiednie żarówki, należy jeszcze rozważyć ich rozmieszczenie. W każdym wnętrzu powinno być parę źródeł blasku (lampy stojące, stołowe, zwisające lampy włoskie - czytaj więcej) – im jest ich więcej, tym większe możliwości kształtowania przestrzeni. Dzięki najprostszym sztuczkom możemy pewne elementy aranżacji wyeksponować, natomiast inne ukryć. Co więcej, należycie dopasowane oświetlenie powiększa optycznie wnętrze. Wystarczy przykładowo skierować intensywne jasne światło na strop. Jeśli idzie o oświetlenie świąteczne, tutaj również możemy wybierać spośród diod ledowych oraz tym samym zaoszczędzić.