Który blat kuchenny najwłaściwszy do Twojego domu? – skrócony poradnik o typach dostępnych blatów


Kto urządzał kuchnię wie, iż czasami trudno jest wybrać dobry blat. Mówi się, że „kuchnia jest sercem domu”, dlatego właśnie jej wygląd i praktyczność mają nieocenione znaczenie dla trybu życia rodziny.


Jest wiele modeli blatów kuchennych, w różnorodnych cenach, z różnorodnych materiałów, w różnych możliwościach kolorystycznych, awangardowe lub rustykalne. Blat to powierzchnia w kuchni, na której wszystko się dzieje. To blat, razem z podłogą, jest najczęstszym uczestnikiem naszych kuchennych wypadków.
Masz dużą, kilkupokoleniową rodzinkę oraz niewielki budżet? Albo jesteś młodym, zgarniającym triumfy zawodowe singlem a wyrazistość znaczy dla Ciebie wszystko? To autentycznie nie ma znaczenia, ponieważ wybór jest przeogromny.
kuchnia-obrazek
Author: Tom Chapman
Source: http://www.flickr.com

Najbardziej popularne oraz co raz wyższej jakości są blaty z płyty laminowanej - imitujące drewno. Charakteryzują się one nieskończoną paletą kolorów, są łatwe w użytkowaniu i bardzo trwałe. Taki typ blatu jest najtańszy, ale także najbardziej opłacalny. Jego znaczącą pozytywną cechą jest to, że może wyglądać dokładnie jak pozostałe, drogie modele.

Jeśli musisz skontrolować rzetelność informacji umieszczonych tej publikacji, to kliknij tutaj i zweryfikuj info u źródła a zdobędziesz stuprocentową gwarancję w takiej sprawie.

W jakim celu kupować trudne w utrzymaniu blaty z drewna, kiedy można posiadać równie ładne blaty imitujące drewno, albo kamień, lub stal?
Inne typy blatów, tych droższych, to na przykład blaty z kompozytu – często wykonywane na zamówienie i pod wymiar. Cechuje je wyższa higieniczność, gdyż ich zaletą jest możność całkowitego pozbycia się łączeń oraz szpar.
Kosztowniejsze, lecz trwałe blaty z kamienia, są bardzo eleganckie. Bardzo odporne na zarysowania. Również robione na życzenie. Najpopularniejszym kamieniem jest granit. Jest on znacznie lepszy od marmuru, jeżeli rozpatrujemy właściwości termiczne.

Blaty ze stali albo szkła hartowanego są znacznie rzadziej spotykane, jednak w awangardowej kuchni, o bardzo modernistycznym wystroju sprawdzą się na pewno lepiej, niż zalaminowane blaty imitujące drewno.

Te ostatnie mimo wszystko są nadal lepsze od blatów z drewna, które mimo że są piękne, potrzebują dużo dbałości oraz pielęgnacji. Drewno nie ma zbyt dużo cech wymaganych do służenia w nasiąkniętym wilgocią kuchennym pomieszczeniu. W dodatku, blaty z drewna często robione są z rzadkich drzew, a więc nie jest to za bardzo ekologiczne. Z tego powodu, tak dużo rodzin decyduje się właśnie na blaty imitujące drewno – takie samo piękno, lecz znacznie mniej pracy - imitujące drewno.

W blatach kuchennych możemy przebierać do woli, do momentu, gdy zdecydujemy się na ten, który najlepiej będzie nam się podobał. Powinno się zapamiętać, że każdy kuchenny blat będzie musiał znieść wiele lat bycia brudzonym, oblewanym, krojonym, niedelikatnie mytym, parzonym rozgrzanymi patelniami – dlatego zdecydujmy się na najlepszy!