Kuchnia z pomysłem – elegancka, efektowna, designerska. Aranżacje z wykorzystaniem szkła


Jeżeli opatrzyły nam się tradycyjne płytki i fugi albo tradycyjne blaty, przy projektowaniu nowej kuchni postawmy na szkło. Będzie ono z pewnością świetną dekoracją, ale szybko okaże się też niesamowicie praktyczne i łatwe w sprzątaniu, co na pewno doceni każda pani domu.


Kuchnia, fototapeta abstrakcyjna
Author: art.widi.pl
Source: http://art.widi.pl
Strona praktyczna to jedno, ale za stosowaniem szkła w kuchni przemawiają również względy dekoracyjne. Jest to świetne rozwiązanie w kuchniach otwartych na salon kanapy narożne z funkcją spania albo w kuchniach z wyspą, bo szkło jest stosunkowo neutralne i będzie pasowało do dekoracji całego wnętrza. Gdzie to szkło? Można odpowiedzieć, że wszędzie, bo szkło hartowane ma znaczną odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, więc sprawdzi się w wielu miejscach w kuchni. Szklany może być stół w jadalni, idealnie dopasowany do naszego wnętrza, bo zamówiony na wymiar. Najczęściej dostępne jest błyszczące, bezbarwne szkło, superjasne (optiwhite), szkło matowe albo szkło antisol – w kolorze brązowym albo grafitowym. Bezbarwny szklany stół będzie pasował praktycznie do każdego wnętrza, lecz jeżeli mamy przekonanie, że optycznie lepiej będzie wyglądać szkło w ciemniejszym odcieniu, wybierzmy je. Poza stołem możemy pokusić się o szklane blaty tego samego koloru - propozycje szklanych blatów.

Można podświetlić je od spodu LED-ami, co wydaje się być bardzo efektowne i powodować, że szklane blaty będą wyglądać naprawdę designersko. Bardzo dużo osób umieszcza także tafle szkła w miejscu między blatami a wiszącymi półkami lub nad kuchenką. Kiedyś była moda na gumolit, następnie na farbę zmywalną, potem na kaflę i mozaikę, a teraz właśnie na panele szklane - panele szklane. Trudno się dziwić – jest to naprawdę funkcjonalne rozwiązanie a wyczyszczenie tafli to najczęściej przetarcie szmatką albo papierowym ręcznikiem nasączonym płynem do mycia szyb.

kuchnia
Author: Villa Glass Studio
Source: Villa Glass Studio
Panele szklane, choć mogłyby wydawać się kruche, są naprawdę trwałe i mogą mieć otwory na przykład na gniazdka elektryczne we wskazanych przez nas miejscach. Przy mocowaniu szkła między półkami a blatem (zwykle przy pomocy śrub, kleju czy szyn) możemy uruchomić nasz zmysł dekoratorski i wymyślić, co za szkłem umieścić. Szkło bezbarwne podkreśli strukturę ściany za nim (np. surowa cegła, fototapeta), szkło matowe będzie stanowić naturalne wykończenie, lecz szkło lakierowane albo barwne da gładką taflę koloru - szkło fusingowe dekoracyjne. Jeśli naprawdę potrzebujemy ożywienia czy odmiany wnętrza, wybierzmy szkło z nadrukiem. Ma ono duże walory artystyczne i może przykładowo pełnić funkcję obrazu. Widzimy, że szkło w kuchni to bardzo dobry materiał wykończeniowo-dekoratorski. Jego blask nada lekkości pomieszczeniu i powiększy je. Szkło podświetlone LED-ami ożywi wnętrze i zapewni mu niebanalny wygląd.