Najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób można dokonywać odpraw celnych w innym kraju unijnym.


Praktycznie każda firma będzie się musiała rozliczać z urzędem skarbowym. W zależności od charakteru działalności, którą się prowadzi może to być łatwe policzenie podatków, ale też bardzo skomplikowane przy prowadzeniu działalności eksportowej lub importowej. Szczególnie w tym ostatnim przypadku firmy mają szereg różnych formalności do wykonania, bowiem dochodzi jeszcze kompleksowa odprawa celna.


terminal kontenerowy
Author: tommy japan
Source: http://www.flickr.com
Jednak w naszym kraju cały czas jest z tym wiele problemów, pomimo znacznej poprawy w ostatnich latach. W szczególności importerzy narażeni są na nieprzewidziane kontrole, konieczność przygotowywania wielu średnio potrzebnych dokumentów, a niekiedy może to być zwyczajnie zły humor celnika, aby opóźnić dostawę. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że urzędy celne mogą samodzielnie interpretować przepisy, tak więc właściciele firm nie wiedzą tak naprawdę, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają.

Potrzebny będzie Ci link do artykułu, który będzie posiadał dużo skrupulatnych wiadomości? Zachęcamy więc do naszej kolejnej witryny.

Wszystko to powoduje, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odprawiania się w naszych urzędach, i rozliczają się tam, gdzie towar przybywa na teren Unii Europejskiej, najczęściej są to Niemcy ze względu na bliskie położenie i wielki port w Hamburgu.


transport lotniczy
Author: NOAA Photo Library
Source: http://www.flickr.com
Aby takie rozliczenie można było zacząć, konieczne będzie przedstawicielstwo fiskalne któregoś z niemieckich partnerów - przepisy unijne będą bowiem pozwalać na rozliczenie w dowolnym kraju członkowskim. Taki pośrednik odpowiedzialny jest za wszystkie rzeczy wiążące się z przygotowaniem dokumentów celnych, a dodatkowo zajmie się niezbędnymi procedurami które mają odpowiednio porozliczać należne podatki i cło. Wszystko rozpoczyna się w momencie wjechania towaru na teren Unii, przeważnie będzie to rozładunek w jednym z portów w Niemczech. Po wypełnieniu i złożeniu w urzędach całej dokumentacji niezbędne będzie dostarczenie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc do tego zapewnić transport niemcy polska, może to być albo drogą lądową, albo następnym statkiem do polskiego portu. Przez przeniesienie odprawy do innego kraju właściciele naszych firm nie tylko tracą na to dużo mniej czasu, ale często sporo też oszczędzają.