O czym trzeba pamiętać w czasie przechowywania wina w warunkach domowych


Wino jest uznawane przez wielu za najlepszy napój na świecie, i próbując niektóre jego butelki ciężko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wino jest sprzedawane w niezliczonej liczbie rodzajów i odmian, ale także bardzo zróżnicowanej jakości. W sklepach można już za kilka złotych kupić napój, jaki wprawdzie będzie miał w nazwie wino, ale w kwestii jego zawartości i smaku można mieć spore wątpliwości.
kieliszki
Author: inxsive28
Source: http://sxc.hu
Dobre wina są niestety nieco droższe, a najlepsze butelki tego trunku osiągają niekiedy naprawdę wysokie sumy. Winami interesuje się coraz więcej ludzi, regularnie pogłębiają oni wiedzę na ich temat i uzupełniają swoje zbiory. Tu szczęśliwie możliwości są bardzo duże, bowiem wino bardzo lubi upływ czasu, im ma więcej lat, tym będzie nabierać większej głębi smaku i szlachetności. Dobre wina rzadko kiedy pije się w krótkim okresie czasu od zabutelkowania, przeważnie będą one leżakować co najmniej parę lat, zanim będą się nadawały do spożycia. Wino po zakupie można również trzymać w domu, jednak trzeba nabyć trochę wiedzy na ten temat, żeby ich po prostu nie popsuć.Wino powinno być przechowywane we właściwych warunkach, najlepiej nadają się do tego chłodne, ciemne piwnice, lecz niestety nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia, aby taką mieć. Generalnie wino powinno się przechowywać w temperaturze nie większej niż kilkanaście stopni, jeżeli będzie za ciepło rekuperacja szczecin to dojrzewanie trunku będzie zaburzone.
Istotne jest także oświetlenie, wino nie przepada za mocnym słońcem, gdyż szybciej będzie się starzeć i zmienia się jego smak, dlatego też należy je przechowywać w możliwie ciemnych miejscach. Bardzo duże znaczenie ma też sposób przechowywania butelek, najbardziej pożądane jest zapewnienie pozycji poziomej. Na szczęście raczej nie będzie z tym dużego problemu, bo w wielu sklepach są dostępne koszyki na butelki do wina - akcesoria do kuchni z wykonane z drewna albo metalu, na jakich świetnie można będzie rozłożyć całą kolekcję. Wina nie powinno się przechowywać w lodówce, bo panuje tam zbyt niska temperatura, jeśli ktoś faktycznie przepada za tym trunkiem, to pomyśleć może o odpowiednim modelu chłodziarki do win.