Oświetlenie salonu – zapoznaj się z kilkoma sugestiami, które ułatwią ci wybór


Salon to miejsce, które powinno wyglądać elegancko. Nigdy nie wiadomo, kiedy wpadnie do nas rodzina z nieprzewidzianą wizytą bądź przyjaciółka, która chciałaby się wyżalić, albowiem ponownie zdenerwowała się w pracy. Dlatego trzeba starannie przemyśleć każdy szczegół jego wystroju, abyśmy mogli podejmować gości o każdej porze – również późniejszym wieczorem, a wtedy najbardziej znaczące jest odpowiednie oświetlenie. Co mieć na uwadze podczas jego wyboru?


klasyczny żyrandol
Author: Roman Boed
Source: http://www.flickr.com
Zanim zaczniemy kupować lampy, rozpatrzmy się po wnętrzu. W jaki sposób je zaaranżowaliśmy? To pytanie, na które musimy odpowiedzieć nim udamy się na zakupy. Do minimalistycznych wnętrz będzie pasować oświetlenie nowoczesne, które jest także doskonałym dodatkiem. Wybieraj atrakcyjne formy, a nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych dekoracji. Do bardziej tradycyjnych przestrzeni lepsze będą lampy klasyczne. W dużym pokoju nie wystarczy wyłącznie oświetlenie górne. Trzeba do tego zastanowić się, w jakich miejscach zawiesimy kinkiety albo umieścimy lampę stojącą, jaką w szczególności docenimy czytając na wieczór książkę.

kinkiety (polecamy oświetlenie łazienkowe nad lustro) powinny być w tym samym stylu, co żyrandol, by pojedyncze dodatki stanowiły zgraną całość. Jeżeli salon jest większy, można też pomyśleć nad paroma punktami oświetleniowymi na suficie, nie zaś tylko nad jedną lampą, jaka naturalnie nie zapewni dostatecznego światła. Dodatkową lampę warto jest również zainstalować, jeżeli salon połączyliśmy z jadalnią. Jasne światło nad stołem jest koniecznością, chyba że chcemy jeść posiłki w półmroku – lecz na przykład jedzenie ryby po ciemku może nie skończyć się dla nas za dobrze. Zakup lamp (zobacz sklep apd) to nie koniec, trzeba do tego zainwestować w należyte żarówki, które odróżniają się od siebie mocą. Im większa moc, tym jaśniejsze światło.


Wybierając oświetlenie zwróćmy jeszcze uwagę na materiał, z jakiego zrobione są lampy. Które z materiałów są w szczególności wytrzymałe? To na pewno lampy szklane oraz metalowe. Najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe są lampy z papieru. Można je kupić, ale liczmy się z przymusem ich wymiany nawet za parę miesięcy. Nieco lepsze są oprawy plastikowe, jednak nie zawsze wyglądają elegancko. Gdy skończysz urządzać salon, przemyśl wygląd przestrzeni naokoło domu i zakup lampki ogrodowe, które ładnie rozświetlą taras oraz trawnik.