Podłoga zrobiona z drewna – czy można umieszczać ją w domu?


Do naszych czterech kątów znów wracają podłogi wykonane z drewna. Nadają one wnętrzu wiele ciepła, a jeśli będą prawidłowo wyprodukowane, służyć będą długie lata. Podłogi , które zrobiono z desek zaczynają powoli wypierać bardzo popularne przed paroma laty panele podłogowe. Dużą popularnością ponownie zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.

drewniana podłoga
Author: Graham Hill
Source: http://www.flickr.com
Dąb jest gatunkiem drewna wyjątkowo twardym, dlatego parkiet dębowy jeśli tylko będziemy o niego właściwie dbać przetrwa w doskonałym stanie bardzo długi czas - . Dębową podłogą można ułożyć w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w naszym domu. Oprócz tradycyjnego parkietu podłogę można wykonać z pomocą desek podłogowych. Warta polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa musi być ułożona na legarach. Położony parkiet lub deski trzeba wycyklinować, a następnie pokryć dobrze dobranym preparatem - deski dębowe wymagają odpowiedniej impregnacji. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywanym sposobem zabezpieczania drewnianych podłóg jest ich lakierowanie.

Polakierowana podłoga (rekomendujemy podłoga winylowa dekorianhome) jest niezwykle prosta w pielęgnacji. Wystarczy ją tylko odkurzyć , a następnie przetrzeć lekko zmoczoną ścierką lub mopem. Niestety, zrobiona z drewna nie może być stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. Stawiając na polakierowanie drewnianej podłogi, powinno się wykorzystać do tego celu odpowiedni lakier. Obecnie producenci proponują lakiery rozpuszczalnikowe oraz lakiery ekologiczne. Te pierwsze mają bardzo długi okres schnięcia, ekologiczne schną bardzo szybko. Wśród ekologicznych i rozpuszczalnikowych można wybierać pomiędzy lakierami, które po wyschnięciu utworzą powierzchnię mającą połysk, półmatową bądź matową. Wybór lakieru uzależniony jest również od miejsca, w którym podłoga ma być ułożona. W przedpokoju trzeba ją pokryć lakierem, który zagwarantuje uzyskanie powłoki odpornej na ścieranie.W pokoju dziennym nie jest to już wymagane. Wykonane z drewna podłogi powinny być od czasu do czasu poddawane renowacji. Jest to zabieg, który polega na cyklinowaniu i nałożeniu nowej warstwy lakieru. Zanim nową podłogę trzeba będzie znowu cyklinować oraz pokrywać świeżą warstwą lakieru minie sporo czasu. Drewniane podłogi mają bardzo dużo zalet: są trwałe, są ciepłe, nie wywołują reakcji alergicznych. Bez wątpienia warto je mieć w swoich czterech kątach. Za ich sprawą dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Powinno się o tym pamiętać.