Posadzka jasna czy ciemna?


Odcień posadzek znacząco wpływa na aranżację wnętrz. Jaki rezultat estetyczny uzyskamy, jeżeli ułożymy ciemną podłogę, a jaki, kiedy postawimy na jasną? Egzotyczne odmiany drewna są reprezentacyjne, ale mają swe wymogi. Preferują obecność szlachetnych materiałów a także wysoki połysk.


parkiet
Author: Niels Heidenreich
Source: http://www.flickr.com
Doskonale prezentują się na dużych powierzchniach, zestawione ze szkłem, metalem bądź kamieniem. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją będą gładkie płaszczyzny samych materiałów. Proponuję w oszczędny sposób dobierać meble o geometrycznych, prostych formach, harmonizujące barwą oraz usłojeniem z podłogą, chociaż niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Uważajmy, by nie przesadzić z ozdobami.

Jeżeli chodzi o odcienie, ciemna podłoga drewniana jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowić będzie jedynie połączenie ścian w czystej bieli z bardzo ciemnym zabarwieniem drewna. O wiele bezpieczniej jest postanowić na ciepłe barwy. Warto także pokusić się o głęboki kolor na jednej bądź dwu ścianach.

Z kolei jasne posadzki powiększają wizualnie wnętrza. Dają wrażenie prostoty. Stanowią tło. Nie wybredne co do charakteru, zgodzą się niemal z każdym, przydając mu zarazem oryginalną interpretację. Wnętrze nowoczesne? Umieśćmy proste, lekkie sprzęty, dodajmy srebrny metal oraz kilka oryginalnych dodatków. Możemy zaaranżować wnętrze również rustykalnie, z pomocą wikliny i patynowanego drewna bądź w stylu szwedzkim - dołączając kolorowe akcenty. Wystrzegać się musimy tylko przeładowania. Sprzęty do jasnych podłóg mogą być jasne lub ciemne. Białe wymagają zwykle dodatku żywej barwy na zasłonach, narzutach czy poduszkach, zaś ciemne meble na jasnej podłodze muszą być lekkie, nieomal ażurowe.


Takie podłogi mogą zagrać w duecie tak z jasnymi, jak i z ciemniejszymi ścianami. Pierwsze zestawienie jest doskonałe do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ rozświetli wnętrze. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste, i nadaje wnętrzu zdecydowany styl. Do jasnych posadzek najlepiej pasują też materiały z naturalnych nici.

Ponieważ podłogi zwykle służą nam wiele lat, proponuję zainwestować w solidne surowce. Świetnym wyborem będzie dla przykładu solidna deska dębowa. Jeżeli idzie o podłogi drewniane producent na pewno udzieli nam długoletniej gwarancji.