Posadzka jasna czy ciemna?


Odcień posadzek znacząco wpływa na aranżację wnętrz. Jaki rezultat estetyczny uzyskamy, jeżeli ułożymy ciemną podłogę, a jaki, kiedy postawimy na jasną? Egzotyczne odmiany drewna są reprezentacyjne, ale mają swe wymogi. Preferują obecność szlachetnych materiałów a także wysoki połysk.


parkiet
Author: Niels Heidenreich
Source: http://www.flickr.com
Doskonale prezentują się na dużych powierzchniach, zestawione ze szkłem, metalem bądź kamieniem. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją będą gładkie płaszczyzny samych materiałów. Proponuję w oszczędny sposób dobierać meble o geometrycznych, prostych formach, harmonizujące barwą oraz usłojeniem z podłogą, chociaż niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Uważajmy, by nie przesadzić z ozdobami.

Jeżeli chodzi o odcienie, ciemna podłoga drewniana jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowić będzie jedynie połączenie ścian w czystej bieli z bardzo ciemnym zabarwieniem drewna. O wiele bezpieczniej jest postanowić na ciepłe barwy. Warto także pokusić się o głęboki kolor na jednej bądź dwu ścianach.

Z kolei jasne posadzki powiększają wizualnie wnętrza. Dają wrażenie prostoty. Stanowią tło. Nie wybredne co do charakteru, zgodzą się niemal z każdym, przydając mu zarazem oryginalną interpretację. Wnętrze nowoczesne? Umieśćmy proste, lekkie sprzęty, dodajmy srebrny metal oraz kilka oryginalnych dodatków. Możemy zaaranżować wnętrze również rustykalnie, z pomocą wikliny i patynowanego drewna bądź w stylu szwedzkim - dołączając kolorowe akcenty. Wystrzegać się musimy tylko przeładowania. Sprzęty do jasnych podłóg mogą być jasne lub [Ekskluzywna pościel] ciemne. Białe wymagają zwykle dodatku żywej barwy na zasłonach, narzutach czy poduszkach, zaś ciemne meble na jasnej podłodze muszą być lekkie, nieomal ażurowe.


Takie podłogi mogą zagrać w duecie tak z jasnymi, jak i z ciemniejszymi ścianami. Pierwsze zestawienie jest doskonałe do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ rozświetli wnętrze. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste, i nadaje wnętrzu zdecydowany styl. Do jasnych posadzek najlepiej pasują też materiały z naturalnych nici.

Ponieważ podłogi zwykle służą nam wiele lat, proponuję zainwestować w solidne surowce. Świetnym wyborem będzie dla przykładu solidna deska dębowa. Jeżeli idzie o podłogi drewniane producent na pewno udzieli nam długoletniej gwarancji.