Serwisy do kawy


Nie ma nic bardziej wytwornego od przyjętej porcelany. Od momentu gdy została wynaleziona w VII w. przez Chińczyków, jej metoda wytwarzania ulegał wielu zmianom i ulepszeniom. Przez stulecia trafiała na stoły ludzi przeróżnych epok, stając się synonimem przepychu. Współcześnie jest już stanowczo dalece osiągalna, niemniej jednak wciąż widzimy ją, jako wytworny dodatek, towarzyszący nam w zwyczajnym życiu.


Serwisy kawowe
Source: garneczki.pl

W ogóle nie jest to dziwne, że porcelanowy serwis do kawy to ponadczasowy oraz nieustająco jeden z najczęściej wybieranych pomysłów na upominek na niepowtarzalne uroczystości – takie jak zawarcie związku małżeńskiego, rocznice i jubileusze. Wysmakowaną klasę serwisów akcentuje w języku polskim następne określenie, nierzadko stosowane do ich nazwania – garnitury do kawy.

Bazową częścią serwisu są naturalnie piękne filiżanki (zobacz przykłady tutaj: ciekawy link) do kawy – czy to w tradycyjnym, okrągłym kształcie, czy też bardziej nowatorskim, na przykład kwadratowym bądź o fikuśnie ściętych krawędziach. Rozmaity wybór panuje również śród osiągalnych typów wzorniczych. Bardzo dużo popularnych wzorów, które od lat panują na uroczystych spotkaniach na polskich stołach, pochodzi z oferty kultowej już marki Porcelana Chodzież S.A. Linie takie jak Iwona czy Kamelia znane są wszystkim doceniającym urok porcelany i bez przerwy odnajdują nowych chętnych. Legendarne fasony, cudne reliefy, ozdoby z różyczkami czy delikatnymi, złotymi paskami nie całkiem oczarują jednak wielbicieli nowoczesnego designu. Dla nich przeróżne marki przygotowują serwisy kawowe (ładne serwisy kawowe) z bardziej teraźniejszymi motywami, żywszymi kolorami i o oryginalnej linii. Ogromną popularnością cieszą się oferty takich marek jak Gambini Studio, Ambition czy Duo. Coraz większą uznanie zdobywają także zestawy przeznaczone do silnego, wonnego espresso rodem z Włoch. Na serwis kawowy do espresso z reguły składają się jedynie niewielkie, nisko pojemnościowe filiżaneczki ze spodkami.

Wybierając upominek zwykle decydujemy się na standardowy serwis 12-osobowy. Gdy zapraszamy rodzinę lub przyjaciół na kawę w niedzielne popołudnie bądź przy innej okoliczności, chcemy ugościć ich jak najlepiej, podając specjalnie upieczone ciasto i pachnącą kawę. Wtedy szczególnie przydają się właśnie serwisy z większą liczbą detali. Konieczne są nam też talerzyki deserowe, na których doskonale będzie się prezentować szczegółowo przyozdobione wypieki. Zastawa najlepiej się reprezentuje w naszej jadalni, kiedy zawiera inne, dopasowane do siebie naczynia. Zachowanie spójnego stylu dobrze świadczy o guście gospodarzy.

Czyżbyś czuł chęć na więcej wpisów na opracowany tu temat? Namawiamy w takim razie do następnej witryny - po prostu naciśnij to umywalki nowoczesne i przeloguj się do naszego portalu.

Do wielu filiżanek i talerzyków można prosto dopasować inne elementy, najwygodniejszy pozostaje jednak pełen garnitur do kawy.

Nie tylko duże zestawy zawierają dodatkowe naczynia, również serwis kawowy na 6 osób może być wieloelementowy. W skład serwisów wchodzą również dodatkowe elementy – szczególnie potrzebny, pojemny dzbanek do kawy, który umożliwi nam wypełnić filiżanki wszystkich zaproszonych aromatycznym naparem. Do kompletu przyda się nam też pasująca cukiernica, dzbanek do śmietany (inaczej mlecznik), a kawałeczek tortu elegancko przełożymy z patery na talerzyki przy użyciu łopatki do ciast, o której nie powinnyśmy zapomnieć dla osiągnięcia najelegantszego efektu przy stole.

Author: A.Z.