Sposób na nieduży salon


Światło w pokoju dziennym jest jednym z istotnych elementów jego aranżacji - pełni ono tak funkcję praktyczną, jak też ozdobną. Plastyczne własności światła umożliwiają także zmienić proporcje niewielkiego wnętrza. Żeby wybrać odpowiednie lampy do pokoju dziennego, musisz poznać kilka zasad. Oświetlenie udoskonali kształt niewielkiego salonu a także wprowadzi do niego przyjemny klimat. Liczba, wzornictwo oraz rozmieszczenie lamp do salonu zależy przede wszystkim od jego rozmiarów a także aranżacji.

Lampa stojąca do czytania
Author: Maxlight
Source: Maxlight
Właściwe rozlokowanie punktów świetlnych pomoże wizualnie powiększyć niewielki salon, nowoczesne lampy podłogowe podkreślą wybrane miejsca jak też zamaskują niechciane wady. Niewielki salon będzie zdawał się większy, jeżeli skierujemy oświetlenie na sufit czy na poszczególne fragmenty ozdobne. Zarówno wkomponowane w sufit, jak i zawieszane oprawy sufitowe o mocnym świetle sprawią, iż pokój dzienny będzie się zdawał wyższy. Optyczne wydłużenie pomieszczenia umożliwiają właściwie oświetlone pionowe podziały ściany w postaci kolumn. Aby poszerzyć salon, starczy wycelować intensywne światło na jego dłuższe ściany. Rewelacyjnie nadają się do tego kinkiety - .Świetnym rozwiązaniem do ciasnych salonów jest też umiejscowienie źródła światła w ukrytych wnękach albo podświetlenie obrazów i półek. Z kolei decydując się na żyrandole z przezroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego żyrandole (polecamy stylowa lampka nocna)stnego dla niewielkich salonów wrażenia ciężkości.

lampa stojąca
Author: Christine Warner Hawks
Source: http://www.flickr.com
Wpływ na to, w jaki sposób rejestrujemy przestrzeń salonu, mają również kolory przeważające w aranżacji wnętrza. Gdy pragniemy, żeby salon zdawał się większy, powinniśmy zdecydować się na jasne odcienie oraz zastosować gładkie oraz połyskujące faktury, jakie odbijają błysk lamp. Salon utrzymany w wesołych barwach nie wymaga intensywnego oświetlenia, dzięki czemu można zastosować rozwiązania spełniające przede wszystkim rolę ozdobną. Na odwrót jest w przypadku ciemnych jak też matowych barw i dekoracji wykonanych z drewna bądź kamienia. Takie zabarwienia i tworzywa pochłaniają światło, co związane jest z nieodzownością użycia światła o znacznym natężeniu. Ciepłe światło zwykłych żarówek dodatkowo rozświetli salon. Jeśli jednak chcesz uzyskać przeciwny rezultat, dobrze jest wprowadzić do wnętrza chłodne refleksy, które emitują świetlówki. Światło trzeba zaprojektować już na startowym etapie wykańczania wnętrza.