Sprawdzone sposoby oświetlania nie tylko nowoczesnych wnętrz.


Oświetlenie to często ostatni etap wykończenia domu czy mieszkania. Jego wybór ma jednak istotny wpływ na ostateczny wygląd i charakter wnętrz. Pierwszym pomieszczeniem, jakie widzimy zaglądając do czyjegoś mieszkania lub domu to przedpokój. To jak ono wygląda, dużo mówi o jego domownikach. Pierwsze na co rzucamy oczy, to zazwyczaj kolor ścian i podłoga, później meble i wszystkie dodatki i ozdoby, jak choćby oświetlenie.

W odróżnieniu od typowych wystrojów wnętrz, gdy w korytarzu stawiało się na główne światło górne, w obecnych czasach decyduje się na bardziej wyszukane sposoby oświetlenia.
aranżacja i oświetlenie wnętrz
Author: jseliger2
Source: http://www.flickr.com
W sklepach i marketach wnętrzarskich uzyskamy pełnorozwiązań. Jeśli chcemy mocno oświetlić ciemny i długi przedpokój, możemy kupić, zdecydować się na coraz bardziej znane, podwieszane sufity, uzupełnione listwami LED lub pojedynczymi lampkami. Tradycjonaliści zdecydują się zapewne na oświetlenie górne, ale już nie w postaci pojedynczego abażuru, lecz bardziej metalowego żyrandolu z kilkoma lampkami LED, ustawionymiw różne strony mieszkania. Jeśli z kolei chcemy bardziej ozdobić ścianę w postaci, choćby imitacji cegły, nieodzowne okażą się nowoczesne kinkiety do przedpokoju- zobacz: nowoczesne kinkiety do przedpokoju. Spośród nich mamy do wyboru zwykłe, metalowe kinkiety z oświetleniem jednostronnym, np. tylko w górę, lub obustronnym – z naświetleniem zarówno góry i dołu ściany.


Co równie ciekawe, tego typu nowoczesne kinkiety (polecamy kinkiet salon) do przedpokoju znajdą zastosowanie też w sypialni w formie oświetlenia nad łóżko, oświetlenia ciekawego obrazu lub toaletki. Do bardziej klasycznych sypialni oferowane są z kolei stylowe lampki nocne , które podkreślą charakter wnętrza ( lampki nocne). Zazwyczaj występują one w formie stojącej, z przeznaczeniem na kastlik albo stolik nocny. Stylowe lampki nocne zyskają swoich zwolenników wśród osób lubiących bogactwo i przepych, podkreślając tym luksusowy charakter swoich mieszkań.

oświetlenie w pokoju
Source: pixabay.com
Wracając jednak do współczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, przejdźmy do kuchni. Uwzględniając, że jest to najbardziej użytkowane przez domowników pomieszczenie, królują w nim ledy: przy górnym oświetleniu, w formie lamp nad stołem lub też w formie tzw. oświetlenia podszafkowego – perfekcyjne do oświetlenia blatu przy przyrządzaniu wieczornych posiłków. A skoro o nim mowa, warto dostrzec, że coraz częściejw tym miejscu stosowane jest również gniazdo podszafkowe (skleposwietlenie.pl/lampy-podszafkowe/5305-gniazdko-podszafkowe-trojkat-dostepne-od-reki.html).

Z uwagi na fakt, że współcześnie coraz więcej kuchni zastępują aneksy łączone z salonem, blaty przy meblach stają się jedynym miejscem przyrządzania wszelkich potraw. Stąd bardzo przydatne jest dziś gniazdko podszafkowe, które w połączeniu z podszafkową listwą LED pozwoli nam na spokojne gotowanie albo pieczenie, bez przeszkadzania pozostałym domownikom, np. w oglądaniu TV.