Tradycyjne stolarstwo czy wielkie zakłady? Szlachetne rzemiosło i zawód stary jak świat


Wykonywanie różnych przedmiotów z drewnianych klocków to piękne rzemiosło. Ten fach funkcjonuje od tysiącleci. W zasadzie w erze, gdy ludzie zaczęli zbierać się w grupy i konstruować trwałe chaty, narodził się popyt na meble. Przez kolejne dekady stolarze byli potrzebni dla społeczności, chociaż, co dość dziwne, zwykle nie mieli wysokich zysków.

Drewno w zakładzie stolarskim
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Było na odwrót – często należeli do najbiedniejszej klasy ludności. Wyjątkiem byli stolarze, którzy montowali eleganckie meble dla możnych tego świata. Do dziś w antykwariatach można zobaczyć prawdziwe dzieła sztuki, wykonane przez wielkich mistrzów.

Interesujący tekst? Jeżeli tak myślisz, wcześniejsza strona też stanowi wartościowe źródło informacji, które odnosi się do tej tematyki.

Jeżeli poszukujesz pięknych mebli do swoich czterech kątów, wybierz się do takiego miejsca – jest prawdopodobieństwo, że kupisz coś niesamowite. Pamiętaj, iż takie skarby mogą być nadwerężone upływającym czasem – w takim wypadku nieodzowne okazuje się opłacenie profesjonalnego restauratora antyków. Warto także zainwestować w specjalne trucizny na korniki, które kochają dawne meble.

Dzisiaj małe firmy ciesielski znikają z planów polskich miejscowości. Coraz ciężej zobaczyć warsztat stolarski, prowadzony przez familię od dziesięcioleci. Bez wątpienia można obarczyć winą za to system edukacyjny, a dokładniej zamknięcie szkół zawodowych. Współcześni uczniowie licealni nie wiedzą nawet, do czego jest używana płyta stolarska. Trzeba jeszcze powiedzieć o konkurentach małych warsztatów, czyli olbrzymich koncernach.

Gargantuiczne zakłady produkcyjne tworzą setki standaryzowanych sztuk co dzień, wygrywając rynek tanim i banalnym sprzętem. Jeżeli pragniesz, aby w twoim mieszkaniu znajdowały się jedyne w swoim rodzaju meble, których nie zobaczysz w tysiącu innych mieszkań, poszukaj w rejonie warsztatu stolarskiego. U zawodowca możesz zamówić dowolne meble, które on stworzy dla ciebie ściśle wg twoich wskazówek. Acha, należy zaznaczyć jeszcze, że zawód ten wykonywał, nauczony przez swojego ojca, sam Jezus Chrystus!