W jaki sposób najlepiej wypełnić formularz PIT


Dla wielu z nas wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli każdego roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć trudności tego samego typu – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież każdego roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak dużo czasu. Dodatkowo, w Internecie znajdziemy wiele programów, które ułatwią wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej znanych PIT-ach.


Akcja Pit 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej powszechne deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tego typu deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących na etacie, lecz również ludzie pracujący na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, ale również osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku - szybkie rozliczenie PIT-u 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Odbywa się to bez pośrednictwa płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy sami będą zmuszeni wyliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, gdyby to płatnik musiał wszystko rozliczyć, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.


Formularz PIT-36 wybieramy, jeśli: mieliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale też w sytuacji, kiedy: Uzyskaliśmy dochody z tytułu najmu albo dzierżawy oraz każdą inną umowę o podobnym charakterze. Są także inne przypadki, kiedy należy skorzystać z PIT-u 36, na przykład: zarabiając za granicą (w przypadku, kiedy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), lub sprzedając nieruchomość, jaka została zbudowana lub nabyta w latach 2007-2008.

księgowość
Author: sanchezcl
Source: http://www.sxc.hu
Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy rozliczamy się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Taką deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż inne PIT-y, gdyż już do 31 stycznia 2013 roku.
Dla kogo nadaje się PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje są kluczowe, ale i podstawowe. Co roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz przekazać środki na rzecz innych - oddając jeden % Fundacji. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz poradnik przedsiębiorcy vat) pomoże Państwu po raz kolejny szczęśliwe i bez kłopotów wypełnić deklarację podatkową.