W jaki sposób odpowiednio zaprojektować mały salon?


Bawialnia stanowi miejsce spotkań wszystkich współlokatorów, jedzenia posiłków, odpoczynku czy przyjmowania przyjaciół. Niekiedy w parę minut musi odmienić się w kameralną sypialnię. Wyposażając to pomieszczenie trzeba pamiętać o każdej z powyższych funkcji.
przytulny salon
Author: Sam Howzit
Source: http://www.flickr.com
Problematyczne przypuszczalnie będzie zorganizowanie małej przestrzeni. Na szczęście z pomocą przybywają nam sklepy meblowe, których architekci oferują nam wielomodułowe serie mebli. Ich wartością jest dowolne wybieranie składników, które są nam potrzebne. Zdołamy więc wskazać, że na początku wymagamy np. komody z szufladami na pościel, szafy na ubrania i gabloty, w której będziemy gromadzić zastawę stołową. Tym samym kupujemy tylko te moduły.Najważniejszym meblem w każdym mieszkaniu jest łóżko - stanowi bowiem punkt wypoczynku i snu. będzie wybór dużego kąta, który na noc przeobrazi się w praktyczne dwuosobowe miejsce do spania. Możemy zakupić wersję rozkładaną, z szufladą na pościel, lub z przestawianym bocznym modułem, który może też służyć jako obszerna pufa. Przed kątem możemy ustawić ławę z dolną półką, na której z powodzeniem możemy przechowywać książki, gazety oraz inne obiekty, jakie chcemy mieć pod ręką. Jeśli przewidujemy zakup telewizora, w dobie płaskich ekranów zalecamy przymocować go bezpośrednio na ścianie - nie będzie wówczas zajmował przestrzeni. Takie problemy są niezmiernie ważne, jeżeli zajmuje nas dobra aranżacja salonu.

Gdy mamy już wszystkie potrzebne meble, odpowiednio je ustawimy, zostaje nam zadbać o dodatki. Nie polecamy kupowania masywnych zasłon do zasłonięcia okien. Najlepszym rozwiązaniem będą rolety okienne, oraz lekkie subtelne firanki powieszone na delikatnych karniszach. Za pomocą tego optycznie zwiększymy powierzchnię pokoju, unikając wrażenia zagracenia przestrzeni. Oświetlenie pokoju musi stanowić odpowiednio mocne – u góry proponujemy żyrandol z kilkoma żarówkami, a tuż przy łóżku stojącą lampkę nocną.