W jaki sposób poprawnie zainstalować oświetlenie


Montaż oświetlenia może być - pomimo pozorów - prostą sprawą dla nieomalże każdego. Nie musimy zostać elektrotechnikiem aby odpowiednio zamontować we własnym pokoju dziennym bądź w innym wnętrzu domu stosowne oświetlenia. Obojętnie czy to będą lampy sufitowe, plafony, kinkiety bądź też zwykłe żyrandole, wystarczą do tego celu proste przybory jakie każdy zwykle ma we własnym domu (ewentualnie klucz dynamometryczny - jeśli jest w naszym posiadaniu) oraz zapamiętanie pewnych ważnych reguł bezpieczeństwa. Konieczne są również: miernik oraz tak zwana próbówka (śrubokręt z kontrolką ).
przygaszone światło lampki nocnej
Author: Michael Pardo
Source: http://www.flickr.com
Pierwszym krokiem będzie wyłączenie korka, który odpowiedzialny jest za konkretny przewód. Następnie należy skontrolować miernikiem czy prąd nie płynie w przewodach. Należy przytrzymać kabel (przez izolację) po czym przyłożyć miernik do zakończenia przewodów (bez izolacji). Jeśli prąd nie płynie w kablach, miernik będzie milczał. Z reguły w każdym domu widoczne są z sufitu dwa kable fazowe oraz jeden neutralny. Powinno się oznakować izolację „zero" (w większości wypadków jest on w izolacji czarnego koloru). To się przyda z pewnością: zawarto w linku.

lampka biurowa
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym etapem będzie przyszykowanie powierzchni dla lampy sufitowej czy żyrandola. Zaznaczamy więc na suficie miejsce w którym zamierzamy wywiercać . Trzeba upewnić się, że w konkretnym punkcie nie jest położony inny przewód. Po wywierceniu otworków montujemy kołki rozporowe. Rozmiar kołków dopasowujemy do wymiarów a także ciężkości lampy lub meble łazienkowe jelenia góra żyrandola. Następnym krokiem będzie podłączenie przewodów do kostki żyrandola lub lampy (na przykład: żyrandole). Z reguły producenci w instrukcji przedstawiają jak powinno się podłączyć kable. Jeśli już podłączyliśmy kable, warto uruchomić bezpiecznik i sprawdzić czy żyrandol czy lampa działają prawidłowo. Teraz musimy powtórne wyłączyć bezpiecznik, by każdy przewód osobno okleić do izolacji.Piątym i ostatnim etapem jest przykręcenie żyrandola bądź lampy do stropu. Instalujemy żyrandol do wcześniej wywierconych otworków. Ukrywamy kable oraz w każdy przygotowany otworek wkręcamy śrubki. Muszą one pasować wielkością do kołka rozporowego, tak aby lampa lub żyrandol zostały idealnie zamocowane. Na koniec można nałożyć zaślepki, tak aby całość estetycznie wyglądała. I już można cieszyć się własnoręcznie zamontowaną lampą.