W jaki sposób wykonać wyceny wartości firmy?


Konieczność wycenienia wartości własnej firmy wyskakuje przeważnie w momencie otrzymania przez jej właściciela wstępnej propozycji sprzedaży swojego biznesu. W w takim przypadku właściciel musi przemyśleć czy zaoferowane mu warunki zbycia są dla niego dobre, co głównie prowadzi do pytania „Ile tak naprawdę jest warta moja firma?”. Teraz chciałabym przedstawić realne aspekty wyceny zakładu jako etapu procesu jego sprzedaży.


pracownik
Author: Chris & Karen Highland
Source: http://www.flickr.com
Z słowem wyceny firmy lub zorganizowanej jej części przedsiębiorca może się spotkać już wcześniej przy różnych innych sytuacjach. Wycena przedsiębiorstwa czy też udziałów firmy jest np. najzwyklejszym działaniem podczas dokonywania zmian struktur prawnych zakładów. Różnego rodzaju wycen dokonuje się też podczas tworzenia skonsolidowanych sprawozdań finansowych do wycenienia wartości godziwej aktywów. Wycena może być też fragmentem zabezpieczeń przyznawanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można także nazwać proste symulacje porównawcze wyników własnej firmy w stosunku do wyniku oraz wartości spółek giełdowych, które może dokonać praktycznie każdy, kto ma informacje o rynku kapitałowym a także giełdzie. Niestety pożyteczność tych wszystkich wycen do kompetentnego poznania wartości zakładu w procesie sprzedaży jest nie wielka.

Jest to spowodowane tym, że wartość przedsiębiorstwa wycena wartości przedsiębiorstwa można szacować w inny sposób a główną kwestią, którą powinno się zawsze w pierwszej kolejności zawrzeć dokonując wyboru rodzajów wyceny jest jej cel.

Jak uważasz? Czy dane na omawiany wątek są fascynujące? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst, a odnajdziesz w nim dużo fantastycznych wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Podpatrując od kilkunastu lat praktykę biznesową mogę stwierdzić, że zupełnie inaczej ocenia się wartość działalności dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w procesie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy pozyskiwaniu dla zakładu inwestora strategicznego. Przeczytaj: więcej tu.


kariera
Source: pixabay
W związku z tym jednym z niezbędnych elementów etapu sprzedaży firmy jest określenie wartości tej zakładu pod kątem rozpatrywanej transakcji.Sposobów wyceny zakładu jest bardzo wiele, ale do zadań transakcyjnych bierze się przeważnie 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi powinno się zaznajomić.