W takiej przestrzeni powinno się dbać o maksymalny komfort oraz wykorzystać właściwe wyposażenie


Toalety publiczne to pomieszczenia, z których korzystają różne osoby, nie wszystkie są w pełni sprawne. Dlatego potrzeba zadbać o te pomieszczenia oraz zagwarantować w nich takie warunki, aby każdy miał szansę korzystać z ich funkcji bez najmniejszego trudu.


Toalety publiczne napotyka się w różnych obiektach

publiczna toaleta
Source: pixabay.com
W większości obiektów handlowych oraz komercyjnych nie ma się kłopotów z dostępem do publicznych toalet. W licznych przypadkach jest ich na tyle, aby zagwarantować wszystkim osobom warunki wygodnego korzystania z łazienki bez potrzeby wystawania w kolejce. Wciąż jednakże bywa tak, że nie wszystkie toalety publiczne są dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych lub mam z malutkimi dziećmi. To znaczące utrudnienie dla takich osób, ponieważ nie mogą skorzystać z toalety w godziwych warunkach, albo w ogóle trzeba szukać innego obiektu. Wyposażenie toalet publicznych powinno być przystosowane do potrzeb różnych ludzi, nie tylko tych zdrowych i całkowicie sprawnych.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Dla osoby niepełnosprawnej wygoda korzystania z sanitariatu ma nieco inny charakter, aniżeli dzieje się to w sytuacji osoby zdrowej. Taka toaleta powinna być urządzona nieco inaczej, tak żeby sprostać potrzebom osoby niepełnosprawnej. Istotne okazuje się, by miała na tyle szerokie drzwi, aby dało się przez nie wjechać na wózku inwalidzkim. Przy ubikacjach albo umywalkach muszą znaleźć się uchwyty dla niepełnosprawnych. Pomocnym elementem okazuje się również przycisk alarmowy, jakim osoba niepełnosprawna może w razie problemów wezwać wsparcia. Zobacz: nowoczesne wyposażenie toalet publicznych.


Komfortowy pokoik dla matki z maluszkiem

toaleta publiczna
Source: pixabay.com
Odpowiednich warunków wymagają również maluchy. Coraz częściej w toaletach publicznych można spotkać odrębne pokoiki, w których mamy mają szansę przebrać, przewinąć, jak również nakarmić dziecko. Podobne pomieszczenie powinno zostać wyposażone w komfortowe stanowisko do przewijania, wyposażone w elementy zabezpieczające, przykładowo pasy. Pomocne będzie również krzesełko, gdzie matka może wygodnie usiąść, gdy karmi maluszka, jak też mały brodzik, gdzie można dzieci umyć. Dobrze, gdy w toaletach publicznych znajdują się też małe kabiny z sedesami dostosowanymi rozmiarami do mniejszych dzieci, ponieważ nie każde sięga normalnych sanitariatów. Tu więcej: solidne uchwyty dla niepełnosprawnych.