Wełniane pielesze - poznaj plusy i minusy


Profesjonalnej jakości pościel wełniana produkowana jest z wełny owiec australijskich nazywanych merynoslub z runa wielbłądów. Wybór pościeli jest spory. Najbardziej znane jednak to merynos, kaszmir i kamel. Nazwy wywodzą się od rodzaju wełny, z jakiej została pościel zrobiona - merynos to wełna owcza, kaszmir to kozia i kamel jak sama nazwa mówi to wełna wielbłądzia. W odróżnieniu do pościeli z pierza, pościel wełniana przepuszcza powietrze, dlatego też organizm może łatwo oddychać przez skórę.


Author: REMES
Sama wełna ma duże właściwości higroskopijne to oznacza, że posiada dużą zdolność pochłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dlatego też pościel ta zimą grzeje a latem nie dopuszcza do przegrzania i pocenia organizmu. Dodatkowo wełna pokryta jest naturalną lanoliną, innymi słowy naturalnym tłuszczem z gruczołów łojowych owiec, która pomaga w niszczeniu grzybów, pleśni, roztoczy, mikroorganizmów czy też wirusów. Powoduje ona również, że zanieczyszczenie nie przedostaje się w głąb włosa. Dlatego jest ona znakomitą pościelą dla uczuleniowców. Można powiedzieć, że jest to pościel hypoalergiczna. Takie poduszki czy też kołdry antyalergiczne są bardzo szanowane przez interesantów. Następną zaletą pościeli wełnianej jest to, że nie dopuszcza ona do wystąpienia odparzeńi odleżyn. Ma ona rzekomo również właściwości lecznicze takie jak zmniejszenie nerwobólów, bólów pourazowych czy też boleści stawów kończyn. Produkty z wełny to nie wyłącznie pościele do sypialni.


To mogą być także pledy, kamizelki, kapcie, poduszki ogrodowe, śpiworki przeznaczone dla noworodka. Podstawowym minusem pościeli wełnianej jest jej koszt. Komplet takiej pościeli wynosi kilka tysięcy złotych i nie każdego na nią stać. Kolejną wadą jest to, że nie da się jej prać w pralce. Należy ją prać ręcznie używając środków zawierających lanolinę. Należy ją prać od dwóch do trzech razy w roku. Suszymy ją w pozycji rozłożonej w przewiewnym pomieszczeniu z niewielką ilością promieni słonecznych. Również powinno się pamiętać o pielęgnacji. Wykonywać ją należy, co miesiąc. Do spryskiwacza do okien dodajemy około 100 ml lanoliny i 900 ml wody. Tak wykonanym roztworem skrapiamy pościel i po około 5 minutach ściągamy ścierką powstałą pianę.
Autor: Producent dzianin futerkowych Iltex