Z jakiego powodu należałoby założyć działalność gospodarczą za naszą zachodnią granicą oraz o czym należy pamiętać?


Dziś można założyć firmę na obszarze całej Unii Europejskiej. Polscy obywatele mogliby zakładać firmy w każdym kraju UE także w Niemczech. Jeśli zdecydujesz się na założenie działalności w tym kraju, musisz dokonać wybrania postaci prawnej takiej działalności.
Platforma
Author: GJessicaK80
Source: http://www.flickr.com


Wrocław
Author: Ministerio de Relaciones Exteriores
Source: http://www.flickr.com


W dzisiejszych czasach dużo ludzi decyduje się na założenie firmy w Niemczech. Firma w Niemczech żąda zarejestrowania w gminie. Gmina zawiadomi automatycznie niemiecki US. Jeżeli osiągasz dochody z wolnego zawodu, trzeba zgłosić działalność bezpośrednio w niemieckim US. Warto na początku otworzyć sobie rachunek bankowy w Niemczech. Nie jest to obowiązkowe, jednak na pewno ułatwi to funkcjonowanie na niemieckim rynku. Kiedy nasza firma wykona pierwsze zamówienie, trzeba będzie wystawić fakturę. Należy to zrobić w odpowiedniej postaci. Powinien być w nim uwzględniony czas za jaki jest on wystawiany, jaką usługę wykonaliśmy i czy VAT zapłacimy samodzielnie, czy wykona to zleceniodawca.


firma w niemczech
Author: Tom Blackman
Source: http://www.flickr.com


Rachunkowość można by prowadzić samodzielnie lub prowadzenie jej można by zlecić doradcy podatkowemu. Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT, powinniśmy wysyłać comiesięczne deklaracje. Można przesyłać je przez internet za pomocą darmowego oprogramowania. Jeśli nasza działalność rozwija się dobrze, to nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia pracowników. Trzeba złożyć wniosek (zobacz mikropożyczka 5000) o specjalistyczny numer identyfikacyjny. Kiedy rok podatkowy się skończy, należy w odpowiednim niemieckim US złożyć oświadczenie podatkowe. Jest wiadome, że po otworzeniu działalności jest na głowie wiele różnych spraw, lecz nie można by zapomnieć gromadzić wszystkich rachunków powiązanych z prowadzeniem naszej działalności. Są to wszystkie opłaty za biuro czy rachunki za telefon.
Może pomóc nam to w zapłaceniu pod koniec roku mniejszego podatku dochodowego. Warto otworzyć działalność w Niemczech, bo jest to o wiele mniej trudne i nie przynosi tyle problemów co w Polsce.